Dívánky 2023

25.01.2023

Dívánky 2023 jsou výtvarné dílny pro školská zařízení, které reflektují umění, výtvarná díla, umělce a jejich příběhy. Dívánky nabízejí žákům či studentům, možnost a prostředí, kde mohou přemýšlet, vést dialog. Děti jsou vytržené ze známého a pohodlného školního prostředí lavic. V rámci výtvarných dílen je jim zajištěno zázemí, kde si sami mohou vyzkoušet skrze vlastní výtvarnou zkušenost – jaké to je, něco takového vytvořit. Je to jiný způsob učení – skrze takový prožitek, alespoň si to myslíme, žáky určitým způsobem obohacujeme a vedeme je ke kreativnějšímu myšlení.  Samozřejmě dalším cílem tohoto projektu je v návaznosti na ŠVP jednotlivých škol a výstavní činnost galerie aktivizovat, oživit a podpořit zájem o výtvarné umění a kulturu jako takovou.

Projekt poběží od ledna do června.

Tento rok jsme do programu Dívánek zahrnuli:
Animování s Martinou Adler – výtvarná dílna, kdy se budeme věnovat pixilaci a filmovým triků, kdy součástí animace jsou živí herci.
Poezie techniky světa Milana Bauera s Veronikou Hanušovou – Jako bychom se ocitli ve světě , kde se kouzelným proutkem zastavilo vše. Zkusíte ho rozhýbat?
Petra Herotová a místní projekt Vlasty netradiční učební pomůcky. Tak jako vzniká lidské tělo, kdy roste buňka vedle buňky, tak pod rukama rostlo očko po očku i ta i ten projekt Vlasta. Unikátní učební pomůcka, která odhaluje, jak to funguje v lidském těle.
Eva Volfová - ilustrátorka dětských knih - zde nabízíme dvě možnosti dílen.
VYTVOŘ VLASTNÍ ÚPLNĚ NEČEKANOU KNIHU
Inspirační hra Vás provede cestami, na kterých je možné nasbírat inspiraci a vytvořit vlastní nečekanou knihu. Kombinace kresby, koláže, frotáže, přetváření a kombinované techniky pro odvážné bez věkového omezení.
LINKA A NITKA
Sada aktivit, které ukazují rozhraní mezi grafickou a textilní linkou.
Viktor Valášek -  V pouličním umění hledej příběh. Výtvarná dílna, kdy se s dětmi věnujeme problematice pouličního umění, poukazujeme na rozdílnost mezi vandalismem a streetartem. Na dílně se pracuje se spreji a šablonami.

Projekt se uskutečňuje za finanční podpory Evropské unie.

Technické